„České autory nečtu.“

„Knížka vypadá fakt dobře, ale české jméno na obálce mě vždycky odradí.“

„S knihami od českých autorů nemám dobré zkušenosti.“

Je smutné tohle slyšet od čtenáře. Ale ještě smutnější je to slyšet od někoho, kdo tvrdí, že se chce sám stát českým spisovatelem.

Nevím, jak tomu bylo v jiných žánrech, ale ve fantastice bychom ještě před patnácti lety měli problém prorazit jinak než pod anglickým pseudonymem. Stačí se podívat na žánrovou literaturu z devadesátých let. Autoři jako je Jiří Kulhánek naštěstí dokázali, že publikum dokáže uchvátit i domácí autor. Nakladatelé tedy už můžou vydávat české autory jako české autory, máme tu spoustu slušně prodávaných domácích tvůrců… nicméně, stále má spousta čtenářů (zejména těch mladých) k tuzemské tvorbě předsudky. A stále autoři dávají cizokrajně znějící pseudonymy (M. T. Majar, Lusy Adams…). Je prostě fakt, že cizí jméno lépe prodává. Nejlepší autor je prostě perverzní mrtvý cizinec, abych parafrázovala Juliana Tuwima.

Pokud sami píšeme, neměli bychom však domácí tvorbu opomíjet, i přesto, že třeba čtenářsky preferujeme knihy od zahraničních tvůrců. Argument, že tak máme možnost seznámit se s autorovou tvorbou přímo, aniž by nám ji zprostředkoval překladatel, v dnešní době asi neobstojí. Spousta lidí čte knihy v originálu. Pokud ale netvoříme v angličtině (němčině, francouzštině,…) je fajn číst české knihy, přece jenom každý jazyk má vlastní zákonitosti, v čase se mění a je dobré, když to tvůrce sleduje a ví o nejnovějších trendech. Důsledné sledování a čtení domácí literatury by naopak mělo být přirozené.

Píšeme-li v Čechách kupříkladu fantasy, měli bychom mít přehled o tom, co píšou jiní tuzemští tvůrci. Jaké jsou nejčastější motivy? Píše se víc akční fantasy, nebo alternativní historie? Jsou v kurzu příběhy zasazené do domácího prostředí? Co na trhu chybí? Jak můžeme tohle zjistit jinak, než že ty knížky budeme číst? Pak je tu i trochu obyčejného pragmatismu. Když se budou domácí autoři dobře prodávat, budou se také více vydávat. I ti mladí a nadějní. Tak si dneska odpoledne pro změnu nekupujme Sapkowského nebo patnáctého Nesba, ale zkusme se zastavit u regálu s českou fantastikou.