Tento článek jsem plánovala napsat už loni na jaře, když Helči Drdlové vyšla prvotina Uteč, než doroste měsíc. Pak mi do toho něco vlezlo. No a pak znovu. A znovu. Ve zkratce – než jsem se k sepsání článku dokopala, Helča zvládla napsat a vydat další knížku. Jaký jiný důkaz chcete o tom, že prostě jede.

Helča poprvé přišla na literární dílny někdy v roce 2014 ještě jako středoškolačka. Od té doby se stala plnohodnotným členem brněnské autorské smečky. Na dílnách se dodnes pravidelně objevuje, i když kvůli studiu ve Finsku pouze na online hodinách. Po dvou knihách už ji neberu jako účastníka, ale spíš jako jednoho z brněnských spisovatelů, kteří se na kurzech objevují a kteří mohou účastníkům poskytnout zkušenost a vhled, který třeba já sama nemám.

Uteč, než doroste měsíc ještě neslo znaky prvotiny, ale velmi se mi líbilo, jakým způsobem Helča dokázala budovat atmosféru odlehlého venkova, který si přes veškerou snahu církve udržuje některé pohanské zvyklosti. Na její historickou fantasy z období okolo 1. sv. války Když se mnou půjdeš tajgou jsem proto nesmírně zvědavá. A samozřejmě na další knihy, které bezpochyby brzy přijdou.

Pokud byste chtěli přijít mezi nás na literární dílny, jste srdečně zváni. Kurzy probíhají pravidelně v Městské knihovně v Praze, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně a také samozřejmě online. Data na příští semestr vyvěsím během prázdnin. A co vy víte – třeba se tu jednou objeví článek i o vaší knize.