Mnoho čtenářů mi říká, že do knih utíkají před nástrahami soudobého světa. Fantasy, sci-fi a hororová literatura je v tomto směru nesmírně populární. Ale fantastická literatura může sloužit nejen jako únik, nýbrž i trefně glosovat současnou situaci.

Když jsme s Terkou Kadečkovou dávaly dohromady antologii Jiný kraj, řekly jsme si, že popracujeme témata, která hýbou světem (např. ekologie, rasismus, LGBT…) a ukážeme, jak se promítají do fantastické literatury. Byly jsme zvědavé, jakým způsobem můžou být tato témata v žánrové literatuře zpracována a uchopena. Na antologii jsme pracovali skoro celý druhý covidový rok. Bylo to občas náročné, ale výsledek určitě stojí za to. Můžeme vám nabídnout velice zajímavý sborník plný známých jmen i nováčků.

Do antologie přispěla řada významných žánrových i začínajících autorů, najdeme zde povídku například od Vilmy Kadlečková (populární série Mycelium, Argo), Jana Hlávky (populární série Algor, Brokilon), Lukáše Vavrečky (Tesla Noir, Host), Přemysla Krejčíka (Srab, Host), Terezy Janišové (populární série Erilian, Cooboo). Povídky přináší paletu různých přístupů od civilních příběhů, kde je prvek nadpřirozena jen podružný a řeší se hlavně mezilidské vztahy, po experimentální příběhy plné podivných míst a zvláštních tvorů.

Já mám v antologii povídku z Podmoří, ve níž se nekromant Toreus Golsn účastní vyšetřování ve výzkumném středisku, které zničehonic celé zarostlo trním a všichni uvnitř usnuli stoletým spánkem. Co přesně se na místě stalo? A kdo za tím vším stojí?

(spoiler: Maleficient je v tom tentokrát nevinně.)