Literární dílny

Každý si tu a tam řekne, že by mohlo být fajn napsat knihu. Většina z nás si to zase rozmyslí je s tím přece tolik práce, jiní napíšou první kapitolu nebo dvě a pomačkaný rukopis založí do šuplíku. Potom jsou tu tací, kteří to zkouší znovu a znovu, i když pořádně neví, jak na to.

V programu Městské knihovny v Praze už mají literární dílny pod vedením mladé spisovatelky Terezy „Temnářky“ Matouškové své pevné místo. Konají se už třetím rokem jednou měsíčně na pobočce Smíchov na Náměstí 14. října, Praha 5. Zde můžete společně tvořit své první dílo, setkat se s lidmi, které baví psaní stejně jako vás, nebo si navzájem své psaní zkritizovat, zkusit společně zjistit, co se nám daří a co ne.

Literární dílny jsou určeny především zájemcům ve věku od 15 do 20 let, na své si však přijdou všichni zapálení tvůrci, ať už začínající nebo mírně pokročilí. Na literárních dílnách si zkusíte řadu kreativních úkolů, které vás vytrhnou z každodenní šedi a navodí tvůrčí atmosféru. A samozřejmě se naučíte své dílo prezentovat, dostanete zpětnou vazbu ke svým povídkám a budete moci odkoukat, jak takovou zpětnou vazbu dávat.

brněnské Knihovně Jiřího Mahena se mladí literáti pod vedením Terezy Matouškové takto schází šestým rokem. V roce 2014 a 2015 se několikrát konalo veřejné autorské čtení účastníků dílen a autoři za podpory knihovny vydali sborníZapadlý kout.

Ptáte se, co se na takových literárních dílnách dělá? V první řadě se čtou povídky – buď ty, které si účastníci sami přinesou a ke které potřebují feedback (ukázku z románu, povídku do soutěže,…) nebo práce, jež vzniknou přímo na dílnách. Dělají cvičení, která se týkají různých oblastí tvůrčího psaní (tvorby světů, postav) a která mají pomoci mladým autorům vykročit z komfortní zóny a zkusit si nové věci.

Více informací naleznete na www.mlp.cz (Praha) nebo www.kjm.cz (Brno), případně pište na mail terezamatouskova@post.cz.

 

Sledujte mě na Facebooku: